Podstrona: Prof. Jarosław Sęp prezesem Podkarpackiej Doliny Wodorowej w kadencji 2024–2029 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Prof. Jarosław Sęp prezesem Podkarpackiej Doliny Wodorowej w kadencji 2024–2029

2024-04-17 , red.  Michał Klimczyk, Anna Worosz
Od lewej: prof. J. Sęp, M. Klimczyk, A. Nieczaj,

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, którego celem było m.in. wybranie władz Stowarzyszenia kadencji 2024–2029 odbyło się 11 kwietnia 2024 r. w sali Senatu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Podczas zebrania pozytywnie oceniono dotychczasową działalność władz Stowarzyszenia, przyjęto sprawozdania za 2023 r. i udzielono Zarządowi i Komisji rewizyjnej absolutoriów.

Prezesem Podkarpackiej Doliny Wodorowej kadencji 2024–2029 został wybrany ponownie prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. W skład Zarządu weszli: wiceprezes Jacek Głowacki (Poleneria S.A.), Michał Klimczyk, (Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza), Remigiusz Śnieżek (Huta Stalowa Wola S.A. – Oddział Autosan w Sanoku) oraz Tomasz Miśko (Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.).

Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: przewodniczący dr Marek Grabowy z Instytutu  Energetyki – Instytut Badawczy, Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale, wiceprzewodniczący Błażej Haręza  z ML System S.A. i sekretarz Emilia Makarewicz z Polenergii S.A.

Dynamiczny rozwój oraz realizowane projekty i inicjatywy

Podkarpacką Dolinę Wodorową na tle innych inicjatyw krajowych wyróżnia praktyczny charakter działania oraz liczba realizowanych projektów. Aktualnie w województwie podkarpackim powstaje m.in. elektrolizer o mocy 5MW oraz dwie stacje tankowania wodoru (Polenergia), rozwijane są polskie technologie wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy (ML System, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy) oraz produkowany jest polski homologowany autobus wodorowy Sancity 12LFH (HSW – Oddział Autosan w Sanoku). Politechnika Rzeszowska podejmuje zagadnienia związane m.in. z zastosowaniem wodoru w lotnictwie oraz energetyce i ciepłownictwie, których realizacji sprzyjać będzie nowo uruchomione Laboratorium Wodorowe. W ramach współdziałania i koordynowania działań Podkarpackiej Doliny Wodorowej nasza uczelnia jest także członkiem sieci badawczej Hydrogen Europe Research.

Podkarpacka Dolina Wodorowa opracowuje i rozwija koncepcję gospodarki wodorowej na Podkarpaciu, m.in. uczestnicząc w międzynarodowych projektach, takich jak Project Development Assistance II (w ramach Clean Hydrogen Partnership) czy Unlocking Green Hydrogen Economy for SME’s in European Regions (Interreg Europa na lata 2021–2027). Stowarzyszenie koordynowało również projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Technologie wodorowe. Przyszłość zaczyna się dziś!”. Do najważniejszych celów wyznaczonych przez Stowarzyszenie należy utworzenie praktycznej strategii rozwoju gospodarki wodorowej w województwie podkarpackim, która umożliwi skuteczne zabieganie o środki finansowe z programów europejskich.

Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa

Podkarpacka Dolina Wodorowa została utworzona 18 maja 2021 r. na podstawie listu intencyjnego, którego sygnatariuszami byli m.in. przedstawiciele administracji publicznej szczebla krajowego i lokalnego, przedstawiciele podkarpackich uczelni i jednostek badawczych oraz wielu podmiotów sektora przemysłu, przedsiębiorczości i biznesu. 4 listopada 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia z udziałem 11 członków założycieli. Stowarzyszenie uzyskało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego 12 stycznia 2022 r.  Obecnie zrzesza 27 członków zwyczajnych lub wspierających.

Powrót do listy aktualności